Zaujímavé fakty o ohňostroji

Ohňostroje sú jednou z najúžasnejších outdoorových show. Vytvárajú úžasné série farieb, ktoré majú rôzne tvary.

enter image description here

Slovo "ohňostroje" pochádza z gréckeho slova pyrotechniky , čo znamená, veľmi vhodne, "požiarnej techniky" alebo "oheň zručnosť" ; V moderných ohňostrojoch určite nie je nedostatok umenia a zručností!

Najstaršie formy takýchto pyrotechnických látok je možné nájsť v Číne asi pred 2000 rokmi . Počas dynastie Han v roku 200 pnl. Sa hovorí, že ľudia pražili bambusové stonky, až kým nezačervenali a nezačali, a vzduch vnútri dutých stoniek by explodoval. „Baozhu“ je slovo mandarínky pre žabky, ktoré sa priamo prekladá do „výbuchu bambusu“.

V určitom okamihu medzi 600 a 900 nl , čínski alchymisti - dúfajúc, že ​​objavia elixír nesmrteľnosti - zmiešali spolu soľničku (dusičnan draselný, potom spoločnú kuchynskú prísadu), drevené uhlie, síru a ďalšie prísady, čím nevedomky poskytli skorú formu strelného prachu. Číňania začali plniť prchavú látku do bambusových výhonkov, ktoré boli potom hodené do ohňa, aby vytvorili hlasný výbuch. Zrodili sa prvé ohňostroje .

Keď sa prísady do strelného prachu šírili na západ po otvorení hodvábnej cesty a Mongolovi sa dostali do Európy v 13. storočí, urobili to aj ohňostroje.

V roku 1377 ohňostroj sprevádzal náboženské tajomstvo hry biskupského paláca vo Vicenze a čoskoro sa používali na pridávanie iskier k holubiciam predstavujúcim Ducha Svätého alebo anjelov, ktorí boli stúpaní a zostupovali z nebies na lanách.

K prvej zaznamenanej ohňostroj v Anglicku boli na svadbe kráľa Henricha VII Elizabeth Yorku v roku 1486. Queen Elizabeth bol tak fascinovaný s ohňostrojom, že ona vytvorila čestný titul, "oheň Master of England" pre jednotlivcov, ktorí vytvorili najlepší ohňostroj.

V období renesancie (14. - 17. storočia) pyrotechnické školy školili umelcov ohňostrojov v celej Európe , najmä v Taliansku, ktoré sa preslávilo svojimi komplikovanými a farebnými ukážkami.

Taliani boli v 30. rokoch 20. storočia prví, ktorí do svojich súčasných ohňostrojov zaradili stopové množstvá kovov a ďalších prísad a vytvorili svetlé, mnohonásobné iskry a slnečné lúče . Napríklad vápnik produkuje oranžovú farbu, sodík žltý a bárium zelený.

Ohňostroje môžu byť dosť zložité a rôzne typy (rakety, kolesá Catherine atď.) Fungujú rôznymi spôsobmi . Jednoducho povedané, vzdušné ohňostroje (tie, ktoré sú navrhnuté tak, aby strieľali do neba), majú štyri časti . Kontajner sa skladá z vložiť papier. Poistka umožňuje plášť až do dosiahnutia požadovanej výšky pred explóziou. V strede nádrže je prasknutý náboj vyrobený z čierneho prášku. Hviezdy (prskavka podobné látky tvarované do malých guľôčok) sa vo vnútri škrupiny miešajú.

Vzor , ktorý anténa shell farby na oblohe je závislá na usporiadanie hviezdnych peliet vnútri plášťa. Napríklad, ak sú pelety rovnomerne rozmiestnené v kruhu, s čiernym práškom vnútri kruhu, uvidíte letecký displej menších výbuchov hviezd rovnomerne rozmiestnených v kruhu.

Medzi druhy ohňostrojov patrí torta, krížovka, chryzantéma, dahlia, diadém, ryba, praslička, kamuro, baňa, dlaň, dlaň, pivónia, prsteň, pavúk, časný dážď a vŕba.

Existuje majstrovstvá sveta v ohňostroji , kde medzinárodné tímy súťažia o výrobu najlepších ohňostrojov.

Najväčší ohňostroj sa skladá z 810,904 ohňostroja a bolo dosiahnuté Iglesia Ni Cristo (Church of Christ) (Filipíny), u Countdown to 2016 Novoročné oslavy, vo filipínskej aréne, Ciudad de Victoria Bocaue Bulacan, Filipíny, dňa 1. januára 2016.

Medzi najviac ohňostroj rakety boli zahájené za 30 sekúnd je 125.801 , v snahe organizovaného Pyroworks International Inc. (Filipíny), v Cebu, Filipíny, dňa 8. mája 2010. 16 stohy s 8,000 rakiet v každej boli použité pre pokus. Všetky úspešné rakety boli vypustené do 17 sekúnd.

enter image description here

Číňania pôvodne verili, že ohňostroj môže vyhnať zlých duchov a priniesť šťastie a šťastie.

Kovtapyroergasoiphobia - je strach z ohňostroja.

Začiatkom 20. storočia sa spoločnosť proti potláčaniu zbytočného hluku snažila bojovať proti používaniu zábavnej pyrotechniky. Pomohli vytvoriť prvé zákony o ohňostrojoch v USA

Elvis Presleyova myšlienka vzrušujúcej hry spočívala v tom, že by mala byť čo najnebezpečnejšia, napríklad hra, ktorá zahŕňala ohňostroj . „Niektorí z Memphis Mafia by si v dnešných peniazoch kúpili ohňostroj v hodnote až 15 000 dolárov, vrátane rakiet, detských gigantov, petardov a ... prenasledovateľov, ktorí sa pohybovali rýchlo a nepredvídateľne, až kým nevybuchli. Pretože dôraz bol kladený na veľké a potenciálne smrtiace ohňostroje, každý musel nosiť kombinézy vzdušných síl a rukavice, prilby a okuliare.

Ohňostroje sú tradičnou súčasťou novoročných osláv, pretože ich vynašli Číňania takmer pred tisíckami rokov.

Dnešné ohňostroje sú vidieť na väčšine sviatkov.

Premýšľali ste niekedy, ako fungujú? Existujú rôzne druhy ohňostrojov.

Príkladom zábavnej pyrotechniky sú petardy, prskavky a letecké škrupiny.

Aj keď majú spoločné vlastnosti, každý typ funguje trochu inak.

Ako petardy fungujú

Petardy sú pôvodné ohňostroje.

Vo svojej najjednoduchšej podobe sa petardy skladajú z strelného prachu zabaleného v papieri s poistkou.

Strelný prach pozostáva zo 75% dusičnanu draselného (KNO 3 ), 15% dreveného uhlia (uhlíka) alebo cukru a 10% síry.

Materiály budú navzájom reagovať, keď sa aplikuje dostatočné množstvo tepla.

Osvetlenie poistky dodáva teplo na zapálenie petardy.

Palivo je uhlie alebo cukor.

Dusičnan draselný je oxidačné činidlo a síra zmierňuje reakciu.

Uhlík (z dreveného uhlia alebo cukru) plus kyslík (zo vzduchu a dusičnanu draselného) tvoria oxid uhličitý a energiu.

Dusičnan draselný, síra a uhlík reagujú za vzniku dusíka a oxidu uhličitého plyny a sulfid draselný.

Tlak z expandujúceho dusíka a oxidu uhličitého vybuchuje papierový obal petardy.

Hlasitý tresk je pop, ktorý sa odvíja.

Ako prskavky fungujú

Prskavka pozostáva z chemickej zmesi, ktorá sa nalisuje na tuhú tyčinku alebo drôt.

enter image description here

Tieto chemikálie sú často zmiešané s vodou za vzniku kaše, ktorá môže byť potiahnutá drôtom (ponorením) alebo naliata do skúmavky.

Akonáhle zmes zaschne, máte prskavka.

Na vytvorenie svetlých trblietavých iskier sa môžu použiť prach alebo vločky z hliníka, železa, ocele, zinku alebo horčíka.

Príkladom jednoduchej prskavkovej receptúry je perchlorát draselný a dextrín, zmiešaný s vodou, aby sa obalila tyčinka, a potom sa ponoril do hliníkových vločiek.

Kovové vločky sa zahrievajú, až kým nie sú žiarovky a žiaria jasne alebo pri dostatočnej teplote skutočne nespália.

Na vytvorenie farieb sa môžu pridať rôzne chemikálie.

Palivo a oxidačné činidlo sú spolu s ostatnými chemikáliami úmerné tak, že prskavka horí skôr ako vybuchuje ako žabka.

Akonáhle je jeden koniec prskavky zapálený, postupne horí na druhý koniec.

Koniec palice alebo drôtu je teoreticky vhodný na podporu pri horení.

Ako fungujú rakety a letecké granáty

Keď väčšina ľudí myslí na „ohňostroj“, pravdepodobne príde na myseľ anténa.

enter image description here

Toto sú ohňostroje, ktoré sú zastrelené do neba, aby explodovali.

Niektoré moderné ohňostroje sa spúšťajú stlačeným vzduchom ako hnacou látkou a explodujú pomocou elektronického časovača, ale väčšina leteckých škrupín zostáva vypustená a exploduje pomocou strelného prachu.

Letecké granáty na báze strelného prachu v podstate fungujú ako dvojstupňové rakety.

Prvým stupňom vzdušného plášťa je trubica obsahujúca strelný prach, ktorá je zapálená poistkou podobne ako veľký žabka.

Rozdiel je v tom, že strelný prach sa používa na pohon ohňostrojov skôr do vzduchu než na vybuchnutie trubice.

V spodnej časti ohňostroja je otvor, takže expandujúce plyny dusíka a oxidu uhličitého spustia ohňostroj do neba.

Druhou fázou vzdušného plášťa je balík strelného prachu, viac oxidačného činidla a farbivá.

Obal komponentov určuje tvar ohňostroja.