Aké druhy žiaroviek sú k dispozícii

Za posledných 135 rokov sme všetci celkom dobre spoznali žiarovky, ale časy sa menia. V týchto dňoch máte viac možností ako kedykoľvek predtým a zoznámenie sa s nimi je prvým krokom k nájdeniu správnej žiarovky.

led žiarovka

V tomto okamihu tvoria väčšinu osvetľovacej uličky LED, takže sa teraz zameriame na tie, ktoré sú teraz:

LED žiarovky

Priemerné náklady: 3 až 20 eúr
Priemerný príkon: 4 až 22 W
Priemerná dĺžka života: 20 000 hodín

Svetelné žiarovky alebo LED žiarovky sú nové rockové hviezdy žiarovky. Keď je zapnutá žiarovka LED, elektróny a elektrónové diery sa spoja (a nebojte sa, nie som si úplne istý, či úplne chápem, čo je v tomto kontexte „diera“). V každom prípade je výsledkom tohto procesu uvoľnenie energie vo forme fotónov - alebo svetla, vám a mne.

Tento proces využíva zlomok príkonu potrebného na napájanie staromódnej žiarovky a vďaka tomu sú LED z dlhodobého hľadiska dramaticky lacnejšie.

LED žiarovky sú z dlhodobého hľadiska výrazne nákladovo efektívnejšie.

Napríklad jedna 10-wattová LED žiarovka, ktorá vydá 800 lúmenov svetla (lúmeny sú jednotky jasu pre svetelný zdroj - viac o tom za niečo), pripočíta k vášmu účtu za elektrinu približne 1,20 eúr ročne, ak sa použije na 3 hodín denne pri priemernej energetickej hodnote 11 centov za kilowatthodinu (kWh).

Pri rovnakých parametroch stojí tradičná 60 wattová žiarovka, ktorá vydáva tých istých 800 lúmenov, cenu asi 7,20 eúr ročne. To je viac ako náklady na jeho nahradenie základnou diódou LED, ako je tá opísaná vyššie. Vynásobte to celkovým počtom žiaroviek vo vašej domácnosti a hľadáte potenciál pre niektoré veľmi významné dlhodobé úspory, najmä ak žijete v oblasti s nadpriemernými energetickými mierami.

LED žiarovky majú tiež vydržať desiatky tisíc hodín, čo môže preložiť do desaťročí používania. Porovnajte to s rokom alebo tak zvyčajne dostanete z žiarovky a môžete začať vidieť, prečo toľko ľudí považuje tieto žiarovky za príťažlivé. S niektorými možnosťami, ktoré sú teraz lacné ako 3 doláre na žiarovku, by sa 10W LED za pár mesiacov zaplatilo za úspory energie, potom vám ušetrí peniaze celé roky, ak nie desaťročia.

Dekády? Naozaj?

Áno, naozaj - prinajmenšom podľa Energy Star a Illuminating Engineering Society (IES) nezávislá organizácia, ktorá vytvorila postupy testovania, ktoré výrobcovia používajú na hodnotenie LED svetiel. Poďme do toho a kopáme sa trochu hlbšie do tých tvrdení o dlhovekosti.

Po prvé, je dôležité pochopiť, že LED svetlá zvyčajne „nevyhoria“, ako to robia incandescenti. Namiesto toho podstupujú „oslabenie lúmenu“, čo znamená, že postupne stmavujú a stmievajú počas veľmi dlhého časového obdobia. Test, ktorý IES používa na určenie životnosti žiarovky, sa nazýva LM80 a vypočíta sa, ako dlho bude trvať, kým žiarovka LED vybledne, aby ste si ju všimli.

V teste LM80 inžinieri spustia žiarovku rovno 9 mesiacov, aby získali presnú informáciu o rýchlosti zániku svetla. Pomocou týchto čísel môžu vypočítať bod, v ktorom svetlo zoslabne na 70 percent svojho pôvodného jasu - bod, v ktorom si začnete všimnúť, že veci nie sú také jasné, aké bývali. Tento bod, známy ako „L70“, je súčasným štandardom životnosti LED. Ak žiarovka LED hovorí, že to bude trvať 25 000 hodín, naozaj sa hovorí, že bude trvať 25 000 hodín, kým nezmizne na 70 percent jasu.

To neznamená, že LED žiarovky nezlyhajú. Určite áno. Ako pri každom zariadení, ktoré sa spolieha na malé a jemné elektrické komponenty, môže dôjsť k poruche. Našťastie stále viac a viac žiaroviek LED prichádza s viacročnými zárukami pre prípady mechanického zlyhania. Niektorí výrobcovia, napríklad GE a Cree, ponúkajú cenovo dostupné žiarovky LED s 10-ročnou zárukou. Spotrebitelia so zdravou dávkou skepticizmu v súvislosti s tvrdeniami o životnosti LED by mali hľadať žiarovky, ako sú tieto, vyrábané výrobcami ochotnými vložiť svoje peniaze tam, kde sa nachádzajú ich ústa.

Čo keď nechcem LED?

Tvrdil by som, že žiarovky LED sú vždy vždy za extra hotovosť (najmä teraz, keď môžete získať dobré len za pár eúr za jednu žiarovku). Ak ešte nie ste pripravení na skok, alebo ak chcete v registri len niečo lacnejšie, budete radi, keď viete, že stále existujú alternatívy, počnúc:

CFL

Priemerné náklady: 2 až 20 eúr
Priemerný výkon: 9 až 52 W
Priemerná dĺžka života: 10 000 hodín

Predtým, ako sa LED žiarovky dostali na svetelnú scénu, mnohí videli kompaktné žiarivky (CFL pre vás a mňa) ako dediča zjavného žiarovky. Napriek skutočnosti, že CFL využívajú jednu pätinu až jednu tretinu energie žiaroviek a zvyčajne ušetria jednu až päťnásobok svojej nákupnej ceny v priebehu svojho života, mnohí ľudia neboli nadšení myšlienkou prechodu.

Niektorí považujú belavý svetelný výkon CFL žiaroviek za menej esteticky príjemný ako prirodzene teplý tón väčšiny žiaroviek. Iní rýchlo poukazujú na to, že CFL žiarovky, ktoré sa pravidelne zapínajú a vypínajú krátkodobo, majú tendenciu k výraznému zníženiu strednej dĺžky života. Existuje tiež spoločná sťažnosť, že väčšina CFL nie je stmievateľná a že po zapnutí úplne nabijú často jednu alebo dve sekundy.

Nie sú CFL žiarovky nebezpečné?

led žiarovka

Rovnako ako všetky fluorescenčné látky, aj CFL obsahujú stopové množstvá ortuti - zvyčajne 3 až 5 miligramov (mg), aj keď niektoré obsahujú menej. Toto vytvára potenciál pre znečistenie, keď sú CFL žiarovky nesprávne zlikvidované, čo viedlo k jedinečnému environmentálnemu argumentu proti postupnému vyraďovaniu žiaroviek (hoci to bolo spravodlivé, predtým, ako sa LED žiarovky považovali za takú životaschopnú možnosť).

Množstvo ortuti v štandardnej CFL žiarovke je asi stotina toho, čo by ste našli v staromódnom teplomere. Aj v takom malom množstve si ortuť zaslúži určitý stupeň opatrnosti, pretože priama expozícia môže spôsobiť poškodenie mozgu, pľúc a obličiek. To znamená, že ak sa CFL rozbije na vašej kuchynskej podlahe, nemusíte paniku ani evakuovať svoj domov. Uistite sa, že otvoríte okno a necháte 10 minút v miestnosti prúdiť vzduch, potom opatrne preneste sklo a prach do utesniteľnej nádoby (a _niepoužite vysávač - tieto chemikálie nechcete kopať do vzduchu). Ak môžete zlomenú žiarovku odniesť do recyklačného strediska na správnu likvidáciu, skvelé. Ak nie, je tu veľká šanca, že zlikvidujete žiarovku v miestnom železiarstve. Viac informácií o CFL a ortuti

Aké informácie by som mal hľadať?

Chcete si byť istí, že si užijete život s akoukoľvek žiarovkou, ktorú si kúpite, najmä ak vyberáte žiarovku s dlhou životnosťou, s ktorou budete žiť roky. Našťastie Federálna obchodná komisia teraz vyžaduje od výrobcov žiaroviek, aby na obale svojich výrobkov umiestnili štítok „Lighting Facts“ (štítky „Facts Facts“), podobný štítku „Nutrition Facts“ (Fakty výživy), ktorý nájdete na balených potravinách.

Tieto fakty o osvetlení zahŕňajú všetko od odhadovaných ročných nákladov na používanie žiarovky až po temnejšie čísla, ako sú lúmeny a teplota farieb. Ak chcete nakupovať inteligentne, pomôže pochopiť čo najviac terminológie.

Lúmeny

Ak v týchto dňoch kupujete žiarovku, zostanete v tme, ak neviete, čo je lúmen.

Skutočná definícia sa trochu komplikuje a zahŕňa veci, ako sú steradiáni a kandela, ale nebojte sa, pretože všetko, čo skutočne potrebujete vedieť, je to, že lúmeny sú jednotkami jasu.

Čím viac žiaroviek sa môže pochváliť, tým jasnejšia bude.

Ako vám teda tieto informácie pomôžu?

Dovoľte mi uviesť príklad.

Ak sa pozriete na žiarovky CFL alebo LED, uvidíte, že väčšina z nich sa predáva ako „náhrada“ za žiarovky so špecifickým príkonom.

Pravdepodobne uvidíte aj slovo „ekvivalentný“, ako v „ekvivalente 60 wattov“.

To môže byť frustrujúco zavádzajúce, pretože watty merajú spotrebu energie, nie jas, a „ekvivalent“ často znamená niečo bližšie k „ekvivalentu… ish“.

Inými slovami, spoliehanie sa na tieto ekvivalenty príkonu na prednej strane škatule vás môže viesť k zakúpeniu žiarovky, ktorá je pre vaše potreby príliš nízka alebo príliš svetlá.

To je miesto, kde pochopenie lúmenov naozaj príde vhod.

Vďaka lúmenom uvedeným na každej žiarovke budete mať vždy konkrétne porovnanie toho, ako sú tieto dve žiarovky skutočne žiarivé. Čím väčší je počet lúmenov, tým jasnejšia je žiarovka - dosť ľahká, však?

OK, koľko lúmenov potrebujem?

V priebehu minulého storočia sme boli vyškolení, aby premýšľali o svetle iba z hľadiska príkonu, takže nie je prekvapujúce, že väčšina ľudí naozaj netuší, koľko lúmenov skutočne potrebuje v žiarovke. Kým nevytvoríte predstavu o tom, aký jasný je pre váš vkus dostatočne jasný, držte sa týchto čísel:

Výmena žiarovky 40 W: hľadajte najmenej 450 lúmenov
Výmena žiarovky 60 W: hľadajte najmenej 800 lúmenov
Výmena žiarovky 75 W: hľadajte najmenej 1100 lúmenov
Výmena žiarovky 100 W: hľadajte najmenej 1600 lúmenov

Teplota farby

Po lúmenoch je ďalšou koncepciou, ktorú chcete pochopiť, teplota farieb. Meraná na Kelvinovej stupnici, teplota farby nie je skutočne mierou tepla. Namiesto toho je to miera farby, ktorú svetelný zdroj vytvára, od žltej na spodnej hranici stupnice po modrastú na hornej hranici, s belavým svetlom uprostred.

Jednoduchým spôsobom, ako sledovať teplotu farieb, je myslieť na plameň: začína žltou a oranžovou farbou, ale keď sa skutočne zahreje, zmení sa na modrú. Dalo by sa uvažovať aj o teplote farieb na slnku - nízke, žltkasté teploty farieb napodobňujú tón svetla pri východe alebo západe slnka, zatiaľ čo horúce, viac modrastobiele teploty farieb sú viac podobné dennému svetlu (určite, žiarovky s farbou) Tieto teploty sa bežne nazývajú „denné svetlo“. To je tiež dôvod, prečo veľa ľudí uprednostňuje vysoké teploty farieb počas dňa a nižšie teploty farieb ráno a večer. Niektoré inteligentné žiarovky sa môžu počas dňa posúvať dozadu a dopredu.

Všeobecne povedané, žiarovky sedia v dolnej časti stupnice so žltým svetlom, zatiaľ čo CFL a LED žiarovky sa už dlho považujú za tendenciu smerovať k vysokému namodralému koncu spektra. Toto bola stála sťažnosť na nové alternatívy osvetlenia, pretože mnohí ľudia dávajú prednosť teplej, známej a nízkej farebnej teplote žiaroviek. Výrobcovia však počúvajú av tomto prípade počuli spotrebiteľov nahlas a zreteľne a do regálov zasiahlo stále viac možností CFL a LED s nízkou teplotou. Neveríš mi? Vezmite ďalší pohľad na tieto dve papierové žiarovky na obrázku vyššie, pretože sú to obe žiarovky CFL - od toho istého výrobcu.

V dnešnej dobe nájdu kupujúci žiaroviek toľko možností farebnej teploty, že niektoré svetelné spoločnosti šikovne začali farebne označovať svoje balenia: modrá pre žiarovky s vysokou farebnou teplotou, žltá pre žiarovky s nízkou farebnou teplotou a biela pre žiarovky, ktoré spadajú medzi , S toľkými dostupnými možnosťami, predstava, že postupné vyraďovanie žiaroviek trvá teplé, útulné osvetlenie, je v tomto bode úplným mýtom.

Ak ste zmätení, nezabudnite skontrolovať štítok Lighting Facts. V prípade teplého žltkastého svetla vyhľadajte 2 700 K. Pre teplejšie modrasto-biele svetlo choďte s čímkoľvek nad 5 000 K. Čokoľvek medzi tým bude pravdepodobne neutrálnejšie a bližšie k čistej bielej.

Index farebného podania

Pokiaľ nežijete na diskotéke, pravdepodobne budete chcieť, aby farby u vás vyzerali trochu tradične. Tu prichádza index podania farieb (CRI). CRI je skóre od 1 do 100, ktoré hodnotí schopnosť žiarovky presne osvetľovať farby. CRI môžete považovať za GPA žiarovky pre farby, pretože v skutočnosti priemeruje viacnásobné skóre pre viac odtieňov. Výrobcovia nemusia uvádzať CRI číslo žiarovky na obale, ale mnohí z nich sa tak rozhodnú urobiť, takže budete chcieť vedieť, čo to znamená.

Aby sme lepšie pochopili CRI, predstavme si basketbalovú hru, ktorá sa hrá vonku za slnečného dňa medzi tímom v červených dresoch a tímom v dresoch so zeleným dresom. Denné svetlo je ideálne na to, aby farby vyzerali tak, ako by mali, takže získa skóre CRI 100. Väčšina ľudí, ktorí sledujú túto hru, nebude mať problém rozdeľovať tímy od seba, pretože červená sa javí jasne červená a zelená bude zelená.

Teraz si predstavme tú istú basketbalovú hru - až na to, že sa hrá už v tej diskotéke, ktorú som spomínal predtým. Sme v interiéri, je to matné a my sme zaseknutí viacfarebnými bodovými svetlami ako jediným zdrojom svetla. Purpurový svieti na veľmi zmätený strážca bodov, keď strieľal. Môžete povedať, či je v tíme zelenom alebo červenom? Nebol by som prekvapený, keby ste to nemohli, pretože CRI skóre takých svetiel je priepasti.

Teraz je tu rub: CRI je vysoko nedokonalý a nie vždy užitočný (dôvody, prečo sú znecitlivené, ale môžete si prečítať viac tu, ak ste zvedaví / masochistickí). Dôležité je, že výsledky CRI sú najužitočnejšie, ak hovoríte o žiarovkách, ktoré sú umiestnené v strede spektra farebnej teploty, medzi týmito žltými a modrými extrémami. Pravdepodobne uvidíte odkazy na „biele“ alebo „prirodzené“ svetlo na žiarovkách, ako sú tieto. V týchto prípadoch môže byť skóre CRI skvelým spôsobom, ako povedať dobrú žiarovku z veľkej žiarovky.

Všeobecne platí, že čokoľvek nad 80 je pravdepodobne dosť slušné pre váš domov, ale začíname vidieť skóre CRI, ktoré sa vplývajú na deväťdesiate roky na niektorých veľmi dostupných žiarovkách. GE Reveal BR30 svetlomet LED vyhral našich Editors 'Choice vyznamenania pre jeho dôraz na podanie farieb. Ikea má dokonca 5 LED diód, ktoré dosahujú skóre v 80-tych rokoch. Ak je pre vás dôležité presné podanie farieb, vyhľadajte podobné svetlá. A ak kupujete žiarovky na vysokom (modrom) alebo nízkom (žltom) konci spektra, zoberte si všetky nároky CRI so zrnomom soli.

Ako zistím, či je žiarovka účinná?

led žiarovka

Jednoducho povedané, žiarovka je iba zariadenie, ktoré premieňa elektrinu na svetlo. Čím viac lúmenov svetla získate na watt elektriny, tým je žiarovka efektívnejšia. Pri žiarovkách je účinnosť ľahko zrozumiteľná, pretože špecifický príkon elektriny vždy zahreje volfrámové vlákno na určitú teplotu, čo zase poskytne určitú úroveň svetla. To znamená, že vo všeobecnosti bude jedna žiarovka viac-menej efektívna (alebo podľa súčasných štandardov neefektívna) ako druhá.

S LED a CFLs žiarovky stále prevádzajú elektrinu na svetlo, ale metodika je úplne iná. Svetelný výkon nie je fixovaný na teplotu vlákna, čo znamená, že je tu väčší priestor pre rozdiely v účinnosti. Pri dobrom inžinierstve môže žiarovka vyžarovať viac svetla z rovnakého množstva elektrickej energie. Jednoducho povedané, na rozdiel od incandescents, LED a CFL žiarovky sú rozhodne nie je stvorení sebe rovní.

Toto je ďalšie miesto, kde je nevyhnutné porozumieť lúmenom. 10-wattová LED žiarovka môže ľahko zatieniť 12-wattového konkurenta, ak premení watty na lúmeny efektívnejšie. Všetok príkon vám povie, koľko energie žiarovka spotrebuje. Lúmeni vám povedia, koľko svetla žiarovka vydá. Pomer medzi týmito dvomi hodnotami vám povie, aká účinná je žiarovka. Čím viac lúmenov získate na watt, tým lepšia žiarovka premieňa elektrinu na svetlo.

Aké ďalšie faktory budem chcieť zvážiť?

Doposiaľ sme pokryli základy žiarovky (a potom niektoré), ale ak sa skutočne chcete pustiť do osvetlenia vášho domova, alebo ak sa chcete len trochu ponoriť hlbšie do predmetu, je potrebné vziať oveľa viac do úvahy.

Tvar žiarovky

Ako asi viete, žiarovky majú veľmi širokú škálu tvarov. Iste, je dosť ľahké povedať úradníkovi v železiarstve, že chcete „jedno z tých žiarivých svetiel“ alebo „len obyčajnú ol žiarovku“, ale poznanie skutočnej nomenklatúry vám môže nejaký čas ušetriť.

Začnime so základňou žiarovky, časťou, ktorá sa zaskrutkuje. V USA je najbežnejším tvarom E26, kde „E“ znamená Edison a „26“ sa vzťahuje na priemer základne v milimetroch. , Z času na čas by ste mohli vidieť aj žiarovky E27, čo je európsky štandard. Tie by sa stále mali zmestiť do bežných amerických armatúr, ale nezabudnite na to, že v oboch regiónoch sú menovité hodnoty napätia rozdielne, pričom americké žiarovky majú v Európe 120 voltov v porovnaní s 220 až 240 voltami v Európe. V prípade menších zásuviek, aké by ste našli u sviečky, budete hľadať základňu E12.

Pokiaľ ide o samotnú žiarovku, typický tvar, na ktorý ste pravdepodobne zvyknutí, je žiarovka A19. Zvýšte toto číslo na A21 alebo A23 a máte rovnaký tvar, ale väčší. Žiarovky vyrobené tak, aby sa podobali plameňom, majú tvar písmena F, ktorý si ľahko zapamätáte, rovnako ako glóbusy, ktoré sú označené písmenom G. Ak chcete svetlomet, ktorý chcete, hľadajte písmeno „BR“ (vydutý reflektor) alebo „PAR“ (parabolický hliníkový reflektor). Tieto žiarovky sú navrhnuté tak, aby hádzali všetky svoje svetlo iba jedným smerom, čo ich robí užitočnými pre bodové osvetlenie, stropné osvetlenie a svetlomety vo vašom aute.

Žiarovky

led žiarovka

Budete tiež chcieť dávať pozor na rastúci počet diód LED, ktoré idú mimo ich cestu, aby napodobňovali vzhľad starej školy. Ich trik? Falošné vlákna svetlo emitujúcich diód naviazané spolu v stĺpcoch alebo skrútených vzoroch.

Slovo „vinobranie“ sa často zobrazuje s žiarovkami, ako sú tieto, a veľa z nich vyzerá pekne, zvlášť pre exponované žiarovky. Len si uvedomte, že s niektorými z týchto žiaroviek môžu falošné vlákna vrhať tiene v kaluži svetla, čo z nich robí zlý výber, ktorý sa dá umiestniť pod tienidlo. Ak potom dostanete žiarovku podobnú dizajnu, pravdepodobne ju nebudete chcieť skryť pod tienidlom.

Niečo iné, na čo treba pamätať: žiarovky v štýle vintage majú často zlý zvyk hrať rýchlo a voľne s tvrdeniami o jase. Mnohé z nich používajú výrazy ako „60W výmena“ a zároveň vydávajú oveľa menej svetla, ako naznačujú tieto výrazy. Ako vždy, nezabudnite venovať pozornosť počtu lúmenov, pretože to je číslo, ktoré je dôležité, pokiaľ ide o jas.

A čo retro filament LED žiarovky?

Zatiaľ čo niektoré LED žiarovky vymizli z cesty, aby napodobňovali známy vzhľad klasického osvetlenia, iné zaujali odlišný prístup. Koniec koncov, tieto klasické tvary žiaroviek boli navrhnuté tak, aby optimalizovali žiarovkový svetelný tok, rovnako ako krútiaci tvar žiaroviek CFL je navrhnutý tak, aby optimalizoval žiarivkový svetelný tok. Prečo by sme nemali robiť to isté pre LED žiarovky?

Niektorí výrobcovia to presne robia. Najpozoruhodnejším príkladom je pravdepodobne spoločnosť Philips, ktorá v roku 2013 uviedla sploštené svetlo na ping-pong-pádlo s názvom Philips SlimStyle už v roku 2013. V roku 2014 spoločnosť Philips rozšírila radu SlimStyle tak, aby zahŕňala aj sploštenú LED žiarovku BR30. Medzitým nás spoločnosť GE uviedla v roku 2015 na LED žiarovky „Bright Stik“ v tvare palice.

Existuje ešte viac experimentov s dizajnom pochádzajúcim z menších mien, ktoré hľadajú spôsob, ako vyniknúť z davu. Green Creative nedávno predstavil svoj vlastný pohľad na sploštené žiarovky BR30. Toto svetlo, ktoré sa nazýva Cloud LED, zavesuje plochý disk diód nad základňu žiarovky s veľkou dutou oblasťou uprostred. Podobne ako SlimStyle BR30, aj tento dizajn pomáha lepšie spravovať teplo (a tiež vyzerá pekne chladno.)

Niektoré žiarovky LED sa takmer výlučne zameriavajú na tento faktor chladenia, ktorého cieľom je poskytnúť zdroje svetla, ktoré sa zdvojnásobujú ako začiatočníci konverzácie. Zoberme si napríklad kvet Nanoleaf Bloom, ktorý obsahuje zostavu skladačky skladajúcich sa z 3D tlačených diód s žiarovkami rozmiestnenými po celej vonkajšej časti banky. Mnoho týchto žiaroviek zameraných na dizajn nájdete na lokalitách crowdfundingu, ako sú Kickstarter a Indiegogo.

Ak vás tento okázalý prístup k dizajnu odvedie, nebojte sa. Veľa LED diód prichádza v presnom opačnom smere a funkcie sú navrhnuté tak, aby nevystupovali, ale aby zapadali dovnútra. Náhradná LED žiarovka Saffron s výkonom 40 W je dobrým príkladom - dizajn napĺňa technológiu LED do klasickej sklenenej žiarovky, čím ju robí viac alebo menej. na nerozoznanie od žiarovky. Alebo, s tradičnými chladičmi vynechanými z návrhu, výkon trpí trochu, ale ak oceníte jednoduchú estetiku, možno s tým budete žiť.

Cree's 4Flow LED je ďalší žiarovka napodobňujúca výkon a dizajn. Jeho plastová konštrukcia má rovnakú siluetu ako tradičná žiarovka v tvare A19, vďaka šikovne navrhnutým konvekčným prieduchom, ktoré eliminujú potrebu objemných chladičov.

stmievateľnosť

Väčšina moderných možností osvetlenia teraz obsahuje kompatibilitu s prepínačmi stmievania v stene a to je dobrá vec pre každého, kto má rád slabé svetlo. Ak to znie ako vy, budete si pred nákupom musieť skontrolovať, či na obale vašej žiarovky je slovo „stmievateľné“.

Niektoré žiarovky sa však stlmia lepšie ako iné - a počet najazdených kilometrov sa môže líšiť v závislosti od toho, aký prepínač používate. Väčšina základných prepínačov tlmí svetlo tým, že blesk zapína a vypína rýchlejšie, ako dokáže oko zistiť. V mnohých prípadoch to môže spôsobiť elektromagnetické rušenie v žiarovkách, čo môže viesť k blikajúcemu svetlu alebo slabému bzučeniu zvnútra banky.

Testovanie týchto obáv týkajúcich sa stmievateľnosti je zložité z dôvodu mnohých rôznych premenných, ale robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zistili, ktoré žiarovky sú najcitlivejšie. Napríklad táto štandardná 60 W ekvivalentná LED od spoločnosti Philips vynikala dobre na všetkých prepínačoch, ktoré sme vyskúšali, zatiaľ čo kontrolka LED SlimStyle LED bola výrazne horšia.

V každom prípade, ak kupujete nové žiarovky na použitie so stmievačmi, držte sa na účtenkách, kým ich nebudete mať možnosť vyskúšať.

Testujeme tiež stmievateľný rozsah každej žiarovky, ktorú skúmame - niektoré môžu stlmiť nižšie ako iné, kým sa nevystrihnú na čiernu, a niektoré sa úplne nerozsvietia pri úplnom jasu s prepínačom nastaveným naspäť. Pravdepodobne v tom okamihu nitujete, ale hej, niekedy je dôležité osvetlenie.

led žiarovka

Ak ste skutočne zameraní na svetlá, ktoré dobre stlmia, môžete zvážiť použitie inteligentnej súpravy LED. Vďaka zabudovanému tlmiacemu mechanizmu LED zabudovanému priamo do každej žiarovky nie je potrebné vypínač stmievača. Namiesto toho môžete stlmiť žiarovku pomocou aplikácie pre smartfón, fyzického diaľkového príslušenstva alebo dokonca hlasového príkazu, ak to funguje so Siri, Alexa alebo Google Assistant. Najlepšie zo všetkého je, že by ste sa nemali stretnúť so žiadnym bzučaním alebo blikaním. Ahoj, zatiaľ čo sme na tému ...

A čo inteligentné osvetlenie?

Ak kupujete nové žiarovky, potom je absolútne rozumné zastaviť sa a opýtať sa sami seba, či stojí za to upgradovať na inteligentné svetlá. Vďaka popularite pomocníkov AI, ako je Alexa, je obzvlášť dobrý čas na nákup. S miliónmi ľudí, ktorí do svojho domu pridávajú špeciálne hlasové ovládače, sa prechod na inteligentné svetlá stal ďalším atraktívnym krokom. Táto úroveň dopytu viedla k rozmachu možností - mnohé z nich sú cenovo dostupnejšie, než si myslíte.

Či už chcete prepracovanú sieť plne automatizovaných svetiel, inteligentné ovládanie farieb alebo iba jednoduchú žiarovku, ktorú môžete pomocou telefónu naprogramovať cez Bluetooth, nájdete stále viac možností z rôznych zdrojov.

Vaše možnosti automatického osvetlenia

Bolo to tak, že ak ste chceli, aby sa vaše svetlá automaticky zapínali a vypínali, museli ste sa spoliehať na lacný časovač nástennej zásuvky, aký by ste mohli použiť na ovládanie vianočného stromu. V dnešnej dobe je ľahšie ako kedykoľvek predtým vstúpiť do moderných automatizačných ovládacích prvkov, vďaka ktorým sa každý domov môže cítiť moderne a futuristicky. Používajte správne zariadenia a budete mať možnosť ovládať svoje svetlá rôznymi kreatívnymi spôsobmi a život v tomto procese o niečo ľahšie.

Najviditeľnejším spôsobom, ako začať s inteligentným osvetlením, sú samotné žiarovky. Máte veľa inteligentných možností od veľkých aj malých značiek, a aby ste našli tú, ktorá je pre vás najlepšia, musíte pochopiť, čo ich odlišuje.

Prvá vec, na ktorú sa treba zamerať, je to, ako s vami žiarovky komunikujú. Niektoré ponúkajú priame spojenie s vaším chytrým telefónom cez Bluetooth alebo Wi-Fi, čo zjednodušuje nastavenie, ako napríklad priskrutkovanie a dodržiavanie pokynov na párovanie v aplikácii.

Iní vysielajú pomocou odlišnej frekvencie ako ZigBee alebo Z-Wave. Žiarovky, ako sú tieto, by sa mohli lepšie hodiť pre väčšie a prepracovanejšie inteligentné domáce nastavenia, pretože je zvyčajne trochu jednoduchšie ich synchronizovať s vecami, ako sú detektory pohybu a inteligentné zámky. Nastavenie môže byť o niečo pokročilejšie, pretože budete potrebovať samostatný rozbočovač alebo zariadenie brány, ktoré dokáže previesť túto odlišnú frekvenciu na signál Wi-Fi, ktorý váš smerovač dokáže pochopiť.

Niektoré z týchto druhov žiaroviek, vrátane LED Hue White LED a Osram Lightify LED, majú svoje vlastné zariadenia brán, ale ich štartovacie súpravy môžu byť drahé. Ostatné inteligentné žiarovky, ako napríklad Cree Connected LED a GE Link LED, stoja v prednej časti oveľa menej, ale neprichádzajú s vlastnými bránami - to znamená, že na ich ovládanie budete potrebovať kompatibilný rozbočovač tretích strán. ,

Hubs, ako sú tieto, sú vaše najlepšie stávky pri zostavovaní vašej vlastnej, prepracovanej inteligentnej zostavy domácnosti s rôznymi druhmi produktov od rôznych značiek, ktoré navzájom spolupracujú. Avšak, ak to znie ako príliš veľa bolesti hlavy alebo ak chcete iba svetlá, ktoré sa zapínajú automaticky pri západe slnka, potom jedna z tých štartovacích súprav, ktorá prichádza s vlastnou bránou, pravdepodobne stojí za peniaze.

Posledná poznámka: nezabudnite namiesto toho zvážiť inteligentnejšie veci pri prepnutí. Toto je obzvlášť inteligentné riešenie, ak máte k jednej spínači zapojených niekoľko žiaroviek a bonusom je, že na rozdiel od inteligentných žiaroviek budú vaše automatizácie fungovať aj po vypnutí spínača. A ak potrebujete pomoc pri zisťovaní, s ktorým prepínačom by ste mali ísť, dobre by ste to nevedeli, máme pre to aj sprievodcu nákupom.

Aké ďalšie inteligentné funkcie by som mal hľadať?

Existuje niekoľko základných funkcií, ktoré určite budete chcieť dávať pozor, keď nakupujete. Prvým je inteligentné plánovanie, ktoré vám umožňuje pomocou aplikácie nastaviť, aby sa svetlá v určitých časoch zapínali alebo vypínali. Vďaka inteligentnému plánovaniu môžete naprogramovať svoje osvetlenie tak, aby vás ráno prebudilo, alebo možno simulovali obsadenie počas dovolenky. Je to skutočne neoddeliteľná súčasť príťažlivosti pripojeného osvetlenia, takže by ju malo ponúknuť čokoľvek, čo by ste podľa vás mali zvážiť.

To znamená, že budete chcieť hľadať systém, ktorý vám poskytne čo najviac kontroly nad plánovaním. Nastavenie žiarovky na automatické zapínanie vo večerných hodinách je dobré - jej nastavenie na automatické zapínanie, keď je slnko ešte lepšie. Niektoré systémy vám dokonca umožnia povedať, aby svetlá pomaly stmievali alebo zhasínali v stanovenom časovom období, čo môže viesť k tomu, že útulný spôsob, ako v noci zaspať (alebo príjemná alternatíva k tomu horúcemu budíku ráno).

Ak uvažujete o žiarovke, ktorá neprichádza s vlastnou bránou, musíte sa pozrieť na rôzne možnosti rozbočovača a zistiť, aké funkcie plánovania ponúkajú ich aplikácie.

Je potrebné zvážiť, či systém, o ktorý sa zaujímate, ponúka nejaký druh fyzického diaľkového ovládania - praktický spôsob, ktorý vám pomôže udržať telefón vo vrecku. Philips Hue Tap je v pohode, kinetický napájaný prepínač, ktorý nepotrebuje žiadne batérie a je pripojený pomocou protokolu TCP kit ponúka jednoduchšie a cenovo dostupné vzdialené.

Ďalšie funkcie sa budú týkať konkrétnejších produktov. Napríklad, inteligentná súprava LED Osram obsahuje žiarovky, ktoré sú „laditeľné farebne“, čo znamená, že môžete vytáčať farebnú teplotu nahor a nadol medzi teplými, žltými odtieňmi a teplejšími, viac modro-bielymi odtieňmi, alebo nastaviť, aby sa s postupom dňa zmenila. Uvedenie do prevádzky s názvom Sengled má celý rad inovatívnych dizajnov inteligentných žiaroviek, vrátane tých, ktoré majú zabudované fotoaparáty, reproduktory a rozšírenia Wi-Fi.

Nakupujte v okolí a nájdete tiež rastúci počet integrácií tretích strán, ktoré otvárajú dvere pre zaujímavé nové funkcie inteligentných žiaroviek. LED žiarovky ako Lifx ponúkajú priamu integráciu s termostatom Nest Learning Termostat, ktorý je schopný zviazať vaše inteligentné osvetlenie pomocou inteligentnej klimatizácie. LED žiarovky spoločnosti Insteon sú plne podporované spoločnosťou Microsoft, čo znamená, že ich môžete ovládať pomocou Windows Live Tiles alebo jednoducho hovorením s Cortanou.

led žiarovka

Dajte si pozor aj na inteligentné svetlá, ktoré sa viažu na domácu bezpečnosť, pretože máte čoraz viac jedinečných možností, ktoré treba zvážiť. Inteligentné žiarovky Bluetooth spoločnosti BeOn majú vstavané mikrofóny a môžu sa zapnúť automaticky, ak začnú zvonenie alebo zvonenie poplachu. Sú tiež vybavené vstavanými batériami, ktoré ich udržia v činnosti, aj keď je lampa vypnutá - alebo ak dôjde k výpadku energie. Ak v domácnosti používate fotoaparáty pre nočné videnie, LED žiarovka Lifx Plus v noci vystrelí neviditeľné infračervené svetlo, aby im pomohla vidieť ďalej.

Ovládanie farieb

Ak hľadáte vo svojom živote trochu viac farieb, určite sa pozrite na produkt, ako je súprava Starter Kit Philips Hue. Okrem úplnej automatizácie prostredníctvom mobilnej aplikácie a ovládacieho rozbočovača sú žiarovky Hue LED schopné meniť farbu na požiadanie. Stačí vytiahnuť telefón, vybrať jeden z miliónov možných odtieňov a svetlo sa s ním bude zhodovať. A ak máte kontrolu nad hlasom, Hue žiarovky zasiahli kompatibilitu trifecta - budú pracovať so Siri, Alexom a Google Assistantom.

Pretože spoločnosť Philips otvorila ovládacie prvky osvetlenia vývojárom tretích strán, nájdete pre žiarovky Hue aj množstvo zábavných noviniek, ako je zmena farby vašich svetiel v rytme bez ohľadu na to, akú hudbu hráte. K dispozícii je dokonca aj aplikácia, ktorá bude synchronizovať váš odtieň, s určitými televíznymi programami. Spoločnosť Philips plánuje tento rok tento nápad výrazne zdvojnásobiť.

Hue svetla sú tiež priamo kompatibilné s populárnou webovou službou IFTTT , s už dostupnými receptami, ktoré zmenia farbu vašich svetiel tak, aby sa zhodovali s počasím, alebo aby signalizovali pristátie vášho obľúbeného futbalového tímu alebo dokonca naznačili, kedy sa vaše zásoby darí dobre.

Spoločnosť Philips samozrejme nie je vašou jedinou možnosťou. V posledných rokoch sme videli nových konkurentov, ktorí menia farbu, najmä LED Lifx. Lifx má oveľa jasnejší svetelný výkon ako Philips Hue, a keďže každá žiarovka používa vstavané Wi-Fi rádio, na ich používanie nebudete potrebovať hub. Aj keď je ťažké zveličiť príťažlivosť širokej, dobre rozvinutej integrácie platformy a tretích strán od spoločnosti Philips, Lifx urobil pôsobivú prácu na preklenutí medzery.

Ak vaše inteligentné funkcie s farebnou koordináciou spôsobujú, že sa vaše oči zatáčajú, stále osvetľuje jednu poslednú dôležitú vec o kúpe svetiel: mali by ste hľadať nastavenie osvetlenia, ktoré vás bude baviť najviac, pretože ho budete používať častejšie ako akékoľvek iné zariadenie. v tvojom dome. Aj keď pre vás nie sú inteligentné svetlá, nie je dôvod, aby ste boli inteligentní pri výbere osvetlenia. Poznajte svoje možnosti, nakupujte inteligentne a budete milovať svoje svetlá pre nadchádzajúce roky.